Mersin Siyasetinin Özlenen Yüzü ‘’ MUSTAFA BAYSAN’’ - bigaste - Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleribigaste – Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleri

23 Şubat 2024 - 23:40

Mersin Siyasetinin Özlenen Yüzü ‘’ MUSTAFA BAYSAN’’

Mersin Siyasetinin Özlenen Yüzü ‘’ MUSTAFA BAYSAN’’
Son Güncelleme :

21 Mayıs 2020 - 20:27

◦ MUSTAFA BAYSAN 1959 yılında Gülnar’ın Köseçobanlı köyünde doğdu. Türkmen kökenli. Genç yaşta iş hayatına atıldı. İş adamı olarak İstanbul’da yaşamını sürdürüyor. Mersin ile ilişkilerini hiç kesmemiş, sürekli gelip gidiyor. Dostlarıyla, arkadaşlarıyla sıcak ilişkiler içerisinde. Pandemi(salgın) nedeniyle iki aydır Mersin’e gelemiyor. Mersin’i ve dostlarını-arkadaşlarını çok özlediğini, ilk fırsatta geleceğini söylüyor.

İş dünyasında hayvan sağlığı üzerinde çalışmış. Devletle hiçbir iş ilişkisine girmemiş. Kenı alanında da başarılı olmuş, İstanbul’da ve özellikle Mersin’de tanınan isimlerden biri Mustafa Baysan.

Mustafa Baysan ile birkaç kez görüşme fırsatını buldum. Hoş sohbet ve cana yakın bir insan. Baysan’a kendinizi anlatsanız ne demek istersiniz diye sormuştum. İşte neşeli tavırları ve kahkahalarla dolu anlatımıyla Mustafa Baysan.

“Ben eğitime çok hassas bir adamım. Bugüne kadar 1000’e( bin) yakın öğrenciye burs verdim. Ben yalnız solculara değil, ihtiyacı olan kim olursa olsun herkese yardım ederim. Gülnar’daki okula 800000(sekizyüzbin) Dolar verdim. Yenişehirdeki öğrenci yurduna 1 milyon TL. yardım ettim. Eğitim-Camiler-Cemevleri ve toplumun her kesimine yardım ediyorum”

“ Ben topluma dokunan bir adamım. Dağdaki Çoban’a, ovadaki Çiftçiye’de dokunuyorum. Ben hep şunu hayal ederim; Benim burayı düşündüğüm kadar bir arkadaş çıksa görevi ona devretsem dünyanın en mutlu insanı olurum. Beni anlamak zor. Bir gecede bütün mal varlığımı altı kardeşime bölüştürdüm” Baysan’a “ Nev-i şahsına münhasır bir kişimisiniz?” diye sorduğumda “ Aynen öyle!..” diye yanıtlıyor gülerek.

Mustafa Baysan’a Siyaset alanında da isminizden çok söz ediliyor, peki Siyasi hayatanız nasıl başladı dediğimde yine kahkahalar atarak anlatmaya başlıyor “Beni Sabattin Arıkan abimiz (1991 yılında-30 yaşında) silah zoruyla Siyaset’e soktu. 2.bölgeden aday oldum, Veli Yıldız ile birlikte. Sıralamaya giremedim. 1995’te 5.sıradan aday oldum,2002’de 6.sıraya koydular kabul etmedim.2015 Haziran seçimlerinde 4.sıradan aday oldum, Kasım ayında başvuru yaptım ama sıralamada yoktum. Ben Türkiye Cumhuriyeti aşığıyım. Cumhuriyet Halk Partisinin bir yere gelmesini istiyorum. Ben Sosyal Demokrat bir iş adamıyım, barışçıl kişiliği olan birisiyim. Bana görev verilirse yaparım, kavgacı bir adam değilim. Siyasette nezaket sahibi bir adamım, mütedeyyin kesime inanan bir insanım”

Baysan o naif anlatımıyla devam ediyor “Benim bakış açım ideolojik değil halka yakın olmaktır. Benim fikirlerim değil, halkın fikirleri ve ne düşündüğü önemlidir. Toplum bizim söylemlerimize ilgi duymuyor. Türkiye bir müslüman ülkesidir, kadercidir, kaderci ülkelerde Siyaset yapmak çok zor. Siyaset pazarlama sanatıdır. Ben profesyonel bir Siyasetçi değilim, amatörüm”

“Mersin Türkiye’nin en silik illerinden biri. Nedeni; Gelmiş geçmiş bütün Siyasetçilerin ayıbıdır. Bu utanç bile Siyasetçilerin konuşmama hakkını doğurur.Mersin’de havaalanı olmayışı bu kente en büyük ihanettir. Havaalanı Silifke tarafına yapılmalıdır. Mersin’in kaderi ile oynayacak-dokunacak Politikacılara ihtiyacımız var.2019 yerel seçimlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun ekininin içinde yer aldım. Benzer yanlarımız var, mütedeyyin kesime hitap ediyor. Müthiş bir Piar ekibi var”

“ Mersin bana ünvan arıyor, bir türlü bulamıyor, halkta karşılığım var biliyorum ama bazı olaylar benim dışımda gelişiyor”

Mustafa Baysan’ı çok samimi ve içten buldum. Yalnız çevresindekilerin bir kısmının aynı duygu ve düşüncede olduklarını zannetmiyorum. Baysan’ı kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışıyorlar.

Her şeye rağmen, insanlara naif bir şekilde dokunan-yaklaşan ekonomik ve sosyal yardımlarda sınır tanımayan, iyilik sever, yardım sever bir iş adamı olan Mustafa Baysan’ın Siyaset arenasında neden yeri olmasın?..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.