Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanları ortak açıklama yaptı: "Yeni bir başlangıca ihtiyaç var" - bigaste - Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleribigaste – Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleri

29 Mayıs 2023 - 07:22

Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanları ortak açıklama yaptı: “Yeni bir başlangıca ihtiyaç var”

Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanları ortak açıklama yaptı: “Yeni bir başlangıca ihtiyaç var”
Son Güncelleme :

20 Mart 2023 - 13:52

Beraberindeki heyetle Meclis’e gelen Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile görüştü.

BMM’de HDP ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşen görüşmenin ardından başkanlar açıklama yaptı.

“KAYYUM UYGULAMASININ DOĞRU OLMADIĞINI BELİRTTİK”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Ortak mutabakat metnimizin birer örneğini takdim ettik. Türkiye’nin birçok sorununu görüştük ve gündeme taşıdık. Bağımsız ve tarafsız yargı mutlaka olmalı, hukuk devleti mutlaka olmalı…

Temel hak ve hürriyetlerin korunması dillendirildi. Çevre ve iklim değişikliği konusundaki duyarlılık ifade edildi.

Yerel yönetimler üzerinde duruldu, kayyum uygulamasının doğru olmadığını belirttik. Demokrasinin temel kuralı şudur; seçimle gelen seçimle gider.
Siyaset artık bir kavga alanı olmamalıdır, bu ülke kavgadan bitti. Bu akşam yine belli televizyon kanallarında bazı şeyler söylenecek, arkadaşlar siz kavgadan bıkmadınız mı? Kucaklaşmak varken, kavga etmek niye?

“PARTİ KAPATMAK DOĞRU DEĞİLDİR”

Niye, hangi gerekçeyle kavga ediyoruz? Toplumu niye ayrıştırıyoruz? Biz sorunların çözülmesi için ortak hareket etmekten yanayız. Siyaset bunun için var zaten.

Siyaset sorun yaratmamalı, siyaset var olan sorunları çözmeli. Biz birlikten beraberlikten yanayız. 21. yüzyılda hala parti nasıl kapatılır bu anlayışlar var. Parti kapatmak doğru değildir.

Bu tavır alındığında Türkiye’de kadınlar da özgürce siyaset de yapabilecek, çalışmalarına devam edecekler.

Dezavantajlı gruplar hakkında siyaset kurumunun üzerine düşeni yapması gerek.

Yargının bir sopa olarak kullanılmasını asla kabul etmiyoruz. Hakim, hukukun üstünlüğüne göre karar verir, biz yargıçlardan bunu bekliyoruz.

Deprem konusunda acil bir onarım programının devreye konması gerekir.

“TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜM ADRESİ TBMM’DİR”

Kürt sorunu dahil bütün sorunların çözüm adresi TBMM’dir. TBMM’nin varlığı sorunları çözen bir Meclis olmasından kaynaklıdır. Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Biz tüm sorunların çözüm adresinin TBMM olduğunu düşünüyoruz, bizim Kurultayımızdan oybirliğiyle çıktı bu kararların tamamı.

Cumhurbaşkanı adayı olarak bu ülkede kavgayı bitireceğim, milletime söz veriyorum.

Bu ülkenin insanlarının vicdanına sesleniyorum; TRT’nin TRT Kürdi diye bir kanalı var. Nasıl olur da buraya ‘bilinmeyen bir dil’ diye yazıyorsunuz?

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “Yaklaşık bir saat boyunca sayın başkanın ifade ettiği konular üzerinde istişare ettik. Türkiye’nin en temel sorunlarını konuştuk. Türkiye kamuoyunun bizlerden beklentilerini konuştuk.

Kürt sorununun demokratik çözümün TBMM çatısı altında çözümünden yana olduğumuzu göstermek istedik. O yüzden sayın başkanı TBMM’de ağırlamak istedik.”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:  “Ziyareti değerli buluyoruz. Pek çok konu ele alındı. Türkiye çok boyutlu bir kriz dönemi yaşıyor. Deprem, büyük bir acı ile içinde bulunduğumuz yıkımın tablosunu bir kez daha çıplak şekilde gözler önüne serdi. Yeni bir döneme girmemize vesile olan deprem, keşke bu kadar acı ile birlikte gündeme gelmeseydi. Bu acıları yok sayarak siyaseti yürütmek mümkün değil.

Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Partimiz, Türkiye’nin yıkımdan ağır zarar gören toplumsal kesimlerini ve yapılarını onarma konusunda acil programa ihtiyaç olduğu inancındayız. Acil bir onarım programına ihtiyaç var ve yeni bir başlangıca… Yeni başlangıç Türkiye’de; demokrasi, insan hakları, adalet ve özgürlük temelinde bir yaşam ve sistem kurmakla ancak mümkün olacaktır. Bu konularda görüşlerimizi paylaştık. Bu görüşmeyi Meclis’te yapmamızın nedeni de çözüm adresi olarak TBMM’yi gördüğümüzü vurgulamaktır. Türkiye’nin bütün sorunları burada, geniş toplumsal mutabakatla çözülebilir. Bu görüşmenin içeriğini de konuştuğumuz hususları da kurullarımıza taşıyacağız. İttifak güçlerimizle değerlendireceğiz. 1-2 gün içinde kamuoyuna, basına daha ayrıntılı bir açıklama yapacağız.”

GÖRÜŞME ERTELENMİŞTİ

Bu görüşmenin 18 Mart’ta olması bekleniyordu. Ancak sonrasında tartışmalara neden olmuştu. Çanakkale Zaferi’nin olduğu günde yapılması nedeniyle eleştiriler almıştı. Görüşmenin ertelendiği açıklanmış ve tarih netleşmemişti. Geçtiğimiz dakikalarda netleşmiş oldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.