KILIÇDAROĞLU: "2 Yılda Mülteci Sorununu Çözmekte Kararlıyım" - bigaste - Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleribigaste – Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleri

23 Şubat 2024 - 22:32

KILIÇDAROĞLU: “2 Yılda Mülteci Sorununu Çözmekte Kararlıyım”

KILIÇDAROĞLU: “2 Yılda Mülteci Sorununu Çözmekte Kararlıyım”
Son Güncelleme :

25 Ağustos 2021 - 15:34

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Allah nasip eder, sizler de destek verirseniz en geç 2 yılda mülteci sorununu çözmekte kararlıyım” dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’ndaki olduğunu açıkladığı 109 milyar dolarlık rezervin SWAP işlemleriyle alınan borç olduğuna dikkat çekerek, “Gerçekte Merkez Bankası’nın kasası eksi 53 milyar 200 milyon dolar” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Keçiören ilçesinde muhtarlar, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, Ihlamur Kasrı’nda gerçekleşen toplantıda mülteci sorunu, Merkez Bankası rezervleri gibi gündeme ilişkin konuları değerlendirdi, iktidara gelmeleri halinde 5 yıl içinde yapacaklarını aktardı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında satır başları şöyle:

“GİDİŞATTAN MEMNUN DEĞİLİZ: İster kahvede otururken ister parkta arkadaşlarınızla sohbet ederken; iş dönüp dolaşıp, mutlaka bir Türkiye sorununa geliyor. Hepinizin kafasında ‘bu sorunları nasıl aşacağız, nasıl aşmalıyız, Türkiye bu noktaya nasıl geldi, bunu nasıl çözeriz’ tartışıyorsunuz. Hepimizin kafasında böyle bir soru var. Gidişattan memnun değiliz. Ben uzun uzun tartışmayacağım.

DEVLET, ÖNYARGI, KİN VE KUŞKU İLE YÖNETİLMEZ: Devlet yönetimi sıradan bir yönetim değildir. Devlet önyargı, kin, öfke, kuşku ile yönetilmez, akıl, mantık, istişare, bilgi, birikim ve erdemle yönetilir. Devleti yönetecek kişinin bütün vatandaşlarına eşit mesafede olması lazım. Devleti yönetecek kişinin adil olması lazım, adil olmazsa toplumda ayrışma, kutuplaşma olur. Adalet çok önemlidir, dünya adalet üzerine inşa edilmiştir. Dünyanın bütün nehirleri, adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez. Hepimiz hayatımızın herhangi bir evresinde, ‘nerede bu adalet’ diye sorarız.

İŞİ EHLİNE TESLİM ETMEZSENİZ, SONU FELAKETTİR: Devleti yönetecek kişinin topluma örnek olması lazım. İnancımıza göre israf haramdır. Devleti yönetecek kişinin israf yapmaması lazım. İsraf başta olursa yüz binlerce ailenin çocukları yatağa aç girer. İsrafı en baştan başlayıp, aşağıya kadar götürürseniz zararı Türkiye öder. Devleti yönetecek kişilerin liyakatli, ehliyetli olması lazım. Bir arkeologu getirip, sen hakimlik yap, hakimi getirip sen ameliyat yap diyemezsiniz. İşini ehline teslim etmek gibi temel kuralımız var. İşi ehline teslim etmezseniz sonu felakettir.

YAPTINIZ, KAÇA YAPTINIZ?: Devleti yöneten kişi milletten toplanan vergilerin hesabını, millete vermek zorundadır. Buna biz, devlette saydamlık, devlette şeffaflık diyoruz. Demokrasinin temel kuralı budur. Zaman zaman sorarım; şehir hastaneleri, otobanlar, havaalanları yapıyor, güzel. Ben bir şey soruyorum, yaptınız kaça yaptınız? Benim bilmeye hakkım var, çünkü o parayı ben ödüyorum. Çiftçinin, ev kadınını da bilmeye hakkı var. Demokrasinin temel kuralında devlet sırrı olmaz. Dünyada böyle bir demokrasi örneği yok. Bizler vergi veriyorsak, vergi harcayan kişi de bize hesap verir.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ, ADALETLE YÖNETİLİYOR MU?: Şöyle bir ülke düşünün, o ülkenin İçişleri Bakanı çıkıyor açıklama yapıyor. Diyor ki ‘Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar rüşvet veriliyor’. Rüşvet suçtur. Bunu ben söylesem, muhtar söylese, sivil toplum kuruluşu başkanı söylese ‘Ya nereden bilecek’. Bunu devleti yöneten İçişleri Bakanı söylüyor. Kim bu adam, rüşvet alan siyasetçi kim? Ahlaksız birinin de TBMM’de yerinin olmaması lazım. Kul hakkı yiyorsa, rüşvet alıyorsa, bunun ortaya çıkarılması. Savcının derhal harekete geçmesi lazım. Geçiyor mu, geçmiyor. O zaman şunu soracağız, Türkiye Cumhuriyeti adaletle yönetiliyor mu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğru yönetiliyor mu, erdemle yönetiliyor mu, yönetilirken vatandaşın hakkı, hukuku korunuyor mu? Bunlar olmuyor.

BİR DE 128 MİLYAR DOLARI DÜŞÜNÜN: Söylediğim sadece 10 bin dolar, bir de 128 milyar doları düşünün. Bizim paramız, Merkez Bankası’nda, kefen paramız. Nereye gitti, kime sattın, kaça sattın belli değil. Soruyoruz bunu, afiş asıyoruz, indiriyorlar ‘Efendim bunu soramazsınız.’ Ya 1 lira değil, 10 lira değil, 100 lira değil. 128 milyar dolar, hala bilen yok. ‘Vatandaşın cebinde’ diyorlar. Esnafa, sanayiciye, vatandaşa sordu; yok. Nerede bu para ve kimlere verildi?

MERKEZ BANKASI’NIN KASASI EKSİDE: ‘Merkez Bankası’nın rezervi 109 milyar dolar oldu, yakında 115 milyar dolar olacak’ dedi, devleti yöneten kişi. 6,5 milyar da IMF’den gelecek, ama IMF’yi söyleyemiyor. 115 milyar dolar, kimin parası, benim param mı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin parası mı? Katar, Çin, Güney Kore, IMF’den borç almışız. Getirmişiz, Merkez Bankası’nın kasasına koymuşuz, ekonomideki adı SWAP’la başkasından almış, kendi kasamıza koymuşuz. Bu para bizim paramız değil, başkalarının parası. Gerçekte Merkez Bankası’nın döviz rezervi nedir? O rakamı da söyleyeyim. Eksi 53 milyar 200 milyon dolar. Devleti yöneten kişilerin halka doğruları söylemesi lazım.

BİR SAATTE 2 MİLYON 400 BİN DOLAR FAİZ: Dünyada döviz bolluğu var. Almanya eksi faizle borçlanır. Bazı ülkelerde yüzde 1’dir, 1000’de yarımdır. Biz, dünyanın en yüksek faizini ödeyen ülkelerden biriyiz. Niye? Hangi gerekçeyle? Faizi siyasetçi mi ödüyor, bizler ödüyoruz, hep beraber. Londra’daki tefecilere ödediğimiz faiz bir ayda 1 milyar 800 milyon dolar, bir günde 57 milyon 800 bin dolar, bir saatte 2 milyon 400 bin dolar faiz ödüyor Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Niye ödüyoruz? Son 18 yılda ödediğimiz faiz 187 milyar 588 milyon dolar. Neden bu kadar yüksek faizleri vatandaştan toplayıp, onlara veriyoruz.

SENİ KİM TAKAR, EN TEPEDEKİ SÖYLÜYOR: Bütün komşularımız barış içinde olmak zorundayız. İlişkilerimizi büyütmek ve geliştirmek zorundayız… İlişkilerimizi iyi bir zeminde götürmek zorundayız. Bakanız 3 milyon 600 bin Suriyeli var resmi kayıtlara göre, gayrı resmi kayıtlara göre 5 milyon Suriyeli var. Resmi açıklamaya göre 40 milyar harcamışız bu insanlara. Bu insanlar ne olacak? Bu yetmedi şimdi Afganistan’dan geliyor. Üstelik binlerce kilometre aşarak geliyor. İran’dan aşarak geliyor. Bir kişi, 100 kişi değil. Suriye’deki gibi kadın, yaşlı, çocuk da değil. Hepsi cephenden gelmiş gençler… Şu söz bana ait değil, Erdoğan’a ait; ‘Finansmanı iyi yönettiğimiz için mültecileri Türkiye’ye alıyoruz, daha da almaya devam edeceğiz.’ Kıyameti kopardım, sen Türkiye’yi nasıl mülteci deposu yaparsın. Parti sözcüsü açıklama yapıyor, ‘Mülteci almayacağız.’ Ya seni kim takar, en tepedeki söylüyor.

BİZ PARASINI VERELİM ONLAR KATLANSIN: Biz üçüncü sınıf bir ülke miyiz? Beyler rahat etsin diye bütün sıkıntıyı biz mi çekeceğiz. Para veriyorlar külfete katlanın diyorlar. Biz parasını verelim onlar katlansın…. Bu ırkçılık değildir. Allah’ın yarattığı en değerli varlık insandır, insana saygı duyarım. Ama benim ülkemde izlenen yanlış politikalarla hem sığınmacılar mahvoluyor hem biz mahvoluyoruz. Adamlar, ‘burada kalmayacağım, Avrupa’ya gideceğim’ diyor, biz burada tutuyoruz… Bazen sığınmacılara kızıyoruz, niye kızıyoruz, onları günahı yok ki. Onlara kapıyı açana, izin verene kızacaksın… Binlerce Afganlı Türkiye’ye nasıl geldi, izin vereni suçlamamız lazım. Para için bunları yapıyorlar. Hazine tam takır, onları getirin biz burada yapılım.

TERÖRÜ İSLAM’LA BAĞDAŞTIRMAK OLMAZ: Bir yerde terör varsa insan hakları bağlamında eleştirirsin ama terörü İslam’la bağdaştırmak olmaz. Bir yerde terör varsa üzerine gidersin, yakalarsın. Terörü İslamofobi olarak tanımlarsan doğru değil. Batılı siyasetçilerin buna dikkat etmesi gerektiğini ısrarla vurguluyorum.

NASIL DÜZELECEK?: Vatandaşlar arasında ayrım yapmamak gerek, bunun adı demokrasidir. Herkesin can ve mal güvenliğini sağlamak gerek, bu ne demek? Mahkemelerin adil olması, hukukun üstünlüğüne göre karar vermek demek. Hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre hakim karar verir. Vicdan, Allah’ın yüreğimizdeki sesidir. Vicdani kanaatini bir hakim çöp sepetine atarsa orada olmaz, adalet olmaz… Yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü gibi temel demokrasideki kuralları ülkemize getirmemiz lazım.

EKONOMİ POLİTİKALARINI ÜRETİME YÖNELTMEMİZ LAZIM: Şimdi sanayici, birisi benim mal varlığıma çökerse diye yatırım yapmıyor. Birinci kural adaleti sağlamamız lazım. Bütün ekonomi politikalarını üretime yöneltmemiz lazım. 10 milyon kişi, 1 milyon üniversite mezunu işsiz. Buğday, makarna, mercimek dışarıdan. Türkiye’de toprak, su, tohum mu yok? Ayçiçeği hasadı başladı Trakya’da, asgari fiyatı 6,5 lira olması lazım. Ne yapıldı, ‘Dışarıdan getireceğiz ayçiçeğini, gümrük vergilerini de sıfırlayacağım’. Çiftçi nasıl rekabet etsin, ne oluyor ekemiyor. Dışarıdan getirdiğin çiftçi kendi ülkesinde teşvik alıyor, bir de ihraç ediyor. Bizimki vergi ödüyor, bir de dışarından ürün geliyor.

HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEZ: Güçlü bir sosyal devlet inşa etmemiz lazım. Fakirin, garibin gurabanın yanında olan devlete sosyal devlet diyoruz. Sosyal devletin hayata geçmesi için aile destekleri sigortası olması lazım. Devlet her ay ailenin bankadaki hesabına para yatırır, böylece hiçbir çocuk yatağa aç girmez.

2 YILA ÇÖZECEĞİM: Dış politikayı barış üzerine inşa etmek zorundasınız, kavga üzerine değil. Allah nasip eder, sizler de destek verirseniz; mülteci sorununu çözmeye kararlıyım. En geç 2 yıl içinde, mülteci sorununu çözmekte kararlıyım. Onların evini, yolunu, kreşlerini, okullarını; yapıp diyeceğiz ki evini, yolunu, hastaneni yaptık. Parayı nereden bulacağız, gideceğiz Avrupalılara, o zaman destek vereceksin. Gaziantep’teki sanayicilere gidin fabrika kurun diyeceğiz, sizi teşvik ediyoruz. Esat ile görüşeceğiz. Kardeşim buraya gelen, kendi vatanına gelen vatandaşlardan bir kişinin bile burnu kanamayacak. Onların güvenliğini gerekirse siz, gerekirse biz beraber sağlayacağız. Bir kişinin bile burnu kanamayacak. Suriye, Mısır’da hemen büyükelçiliği açacağım. Allah nasip ederse bunların tamamını yapacağız. Devleti yönetecek kişini mal varlığı dolayısıyla egemen güçler tarafından tehdit edilmemesi lazım. Bir kişi mal varlığı dolayısıyla tehdit ediliyorsa, o kişinin Türkiye’ye vereceği yoktur.

TOPRAĞIMIZI GERİ ALIP, BAYRAĞIMIZI DİKECEĞİZ: 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerin, Beşiktaş’taki saldırıda şehit yakınları ve gazilerin paralarını vereceğiz. Birisi o parayı vermiyor. Niye vermiyorsun kardeşim. Bunları yapacağız. Süleyman Şah Türbesi’nin sahibi biziz. O topraklar bize aittir. Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdık, toprağımızı da terk ettir. Cumhuriyet tarihinde bir ilktir, toprağımızı terk edip, terör örgütüne teslim ettik. Toprağımızı geri alıp, bayrağımızı oraya dikeceğiz.

KİMSEYE ÖFKE DUYMADIM: Kimseye kin ve öfke duymadın; a partili, b partili demedim. Bütün bunları yapacağız. Üniversitede okuyan çocuklar var, ailenin durumu iyi değil. KYK’dan kredi alıyor. Mezun oluyor, işi yok. İcra memuru kapıya dayanıyor. İş ver, ödeyeyim diyor. O zaman babadan alırım. Bananın ne günahı var. Bunu kaldıracağız. İş bulduktan sonra alacağız.

SON DÜZENİNE SON VERECEĞİZ: Sizin sırtınızdan devleti soyanlar var. Biz bunlara 5’li çete diyoruz. Otoyol yaptın, kaça yaptın belli değil. Milletin cebinden 5 kuruş çıkmayacak, milletin cebinden milyar dolarlar çıkıyor. Onları kamulaştıracağız… Bu soygun düzenine son vereceğiz. 27,5 yılımı devlete verdim. Siyasete girdiğim gün karamın yüzüğü dahil bütün mal varlığımı internet siteme koydum. Hesabını veremeyeceğim 5 kuruşum dahi yoktur…

5 YIL İÇİNDE TÜRKİYE BÖLGESİNDE EN GÜÇLÜ ÜLKE OLACAK: Devleti temiz yöneteceğiz, 5 yıl içinde Türkiye farklı bir ülke olacak. Türkiye bölgesinde en güçlü, en dinamik ülke olacak. 5 yıl içinde sığınmacı sorunun çözeceğiz. İstihdam alanları yaratmak zorundayız, bütün yatırımlar İstanbul’da. Bu ülkenin Hakkari’si, Giresun’u yok mu? Bütün bunları düzelteceğiz. Devleti yönetmek bilgi, birikim gerekir. Dış politikayı milli yapacağız.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.