İBB davayı kazanmıştı: Hiranur Vakfı'nın Sancaktepe'deki binası yıkılıyor - bigaste - Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleribigaste – Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleri

29 Mayıs 2023 - 08:59

İBB davayı kazanmıştı: Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binası yıkılıyor

İBB davayı kazanmıştı: Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binası yıkılıyor
Son Güncelleme :

30 Mart 2023 - 14:33

Hiranur Vakfı’nın binası imara aykırı bulunmuştu. Vakfa ait kaçak yapının yıkımına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlandı.

Hiranur Vakfı’na bağlı Sancaktepe’deki vakıf binasının yıkımına İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından başlandı.

6 yaşında çocuğun istismarı iddiasıyla gündeme gelen Hiranur Vakfı’nın binası imara aykırı olduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 12 Aralık 2022’de mühürlenmişti.

Hiranur Vakfı’nın avukatı tarafından yürütmenin iptali davası açıldı.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesini haklı buldu.

Kararını açıklayan mahkeme, idari işlemin yürütülmesinin durdurulması için açıkça hukuka aykırılık ve işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması koşullarının bir arada bulunması gerektiğini belirterek yürütmenin durdurulmasını reddetti.

Sabah saatlerinde Sancaktepe Merve Mahallesi’nde bulunan Hiranur Vakfı binasına çok sayıda İBB zabıtası ve yıkım ekibi geldi.

Yıkım yapılacak alan konusunda anlaşmazlık

T24’e konuşan İBB yetkilisi, Hiranur Vakfı görevlilerin kurum içindeki kaçak binayı kendilerinin yıkacaklarını beyan ettiğini ancak işlemin gerçekleştirilmediğini söyledi.

İBB yetkilileri ile vakıf yöneticileri arasında önce yıkımın olacağı yerde ardından başka bir bölümde görüşme yapıldı. İBB yetkilileri yıkımın yapılacağı yeri ve imar planını vakıf yöneticilerine tebliğ ederken, yıkımın yapılacağı alan konusunda anlaşmazlık yaşandı.

İBB Zabıta Müdürü Nazan Başelli, vakıf tarafından içeri alınan yıkım aracının çıkarılmasını istedi. İki taraf daha sonra başka bir alanda görüşmeye geçti.

Hiranur Vakfı: Yıkım kararı hukuka aykırı

Hiranur Vakfı Başkan Yardımcısı Müslüm Gezer, yaptığı açıklamada tutanağın da yıkım kararının da hukuka aykırı olduğunu savundu. Yıkımın sosyal medya baskısıyla yapıldığını iddia eden Gezer yıkım yetkisinin ilçe belediyesinde olduğunu ileri sürdü.

Mütevelli heyeti üyesi Selahattin Cebeci ise yıkımı belediye gelmeden kendilerinin başlattığımı söyledi. “Hizmet amacı belli. 3 gündür süreç devam ediyor. Biz yıkmak istedik, milli servet dedik” dedi.

Hiranur Vakfına ait Sancaktepe’de bulunan binanın yıkım işlemi yapılan görüşmenin ardından bugün itibariyle İBB yetkilileri tarafından başlandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.