6 genel başkanın toplantısı için nefesler tutuldu: Detaylar belli oldu! - bigaste - Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleribigaste – Haber, Son Dakika Haberler, Güncel Gazete Haberleri

2 Aralık 2023 - 11:34

6 genel başkanın toplantısı için nefesler tutuldu: Detaylar belli oldu!

6 genel başkanın toplantısı için nefesler tutuldu: Detaylar belli oldu!
Son Güncelleme :

23 Şubat 2022 - 13:31

12 Şubat’ta bir araya gelen CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA ve Gelecek Partisi Genel Başkanları 28 Şubat’ta da bir araya gelerek Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem üzerine ortak metne imza atacaklar. Kritik toplantı öncesi toplantıya ilişkin detaylar belli oldu. Sözcü yazarı Saygı Öztürk bugünkü köşe yazısında toplantı öncesini kendisini ziyaret eden CHP’li Muharrem Erkek’in açıklamalarına yer verdi.

6 partinin belirlenen genel başkan yardımcıları 28 Şubat’taki toplantının öncesinde iki gün üst üste bir araya gelerek toplantı için provalar yapacak. Saygı Öztürk, 28 Şubat’taki toplantının detaylarına ilişkin, “Pazartesi günü o yapılan çalışmaların 22 sayfa tutan özetini genel başkan yardımcıları 5’er dakika içinde okuyacak. Ardından genel başkanlar sahneye konulan masada metni imzalayacaklar. Genel Başkanlar oturma düzeni için, “Siz karar verin bizim için hiç fark etmez” diyor. Davetiyelerde bile parti isimleri yazılırken alfabetik sıraya uyuldu. Ama, birileri, “Böyle yapın” dediği için değil, komisyon böyle karar aldığı için bu şekilde düzenlendi. Genel başkanlar da saygı gösterdi.” dedi.

 

Öztürk yazısında, imzalanacak metnin başlıklarına ilişkin CHP’yi temsil eden Muharrem Erkek’in sözlerini şöyle aktardı:

“Gerçekten çok uyumlu, karşılıklı nezaket çerçevesinde çalıştık. Merkezimize demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü koyduğumuz için temel ilkelerde uzlaştık. Hazırladığımız metni sayın Genel Başkanlara sunduk. Onlar da uygun buldular. Metinde bir değişiklik olmadı. Metnin önemli başlıkları var: Yasama, yürütme, yargı, temel hak ve özgürlükler, kamu yönetimi, siyasi etik gibi.”
STK temsilcileri ve basın mensuplarının olduğu toplantıya yaklaşık 700 kişi tanıklık edecek. Saygı Öztürk, “Toplantıya AKP’den, MHP’den davetli olup olmadığını sorduğumda, “Hayır, sadece 6 siyasi partinin bir çalışması olduğu için yalnızca  sivil toplum örgütleri ve basın var. Yani, diğer partilerden davetlimiz yok” karşılığını verdi. Kısaca, Bilkent Otel’de yapılacak törenin özü  22 sayfalık metnin sunumu, paylaşılması ve genel başkanların imzasından oluşuyor. Onların da kısa birer konuşma yapması bekleniyor. Konuşma sırası da partilerin alfabetik sırasına göre yapılacak. Yani kimse kimseden farklı olmayacak.” diye yazdı.

Saygı Öztürk şöyle devam etti:

“Muharrem Bey ve diğer genel başkan yardımcıları farklı görüşte olmalarına rağmen bir araya geldiler. “En önemli temeli atıyoruz” diyor. Peki bu temelde neler olacak:

 

1- Demokratik hukuk devleti yani demokrasi, sistem, hukuk devleti ve özgürlükler. Özgürlükten ve farklılıklarımızdan da korkulmayacak.

2- Üretime büyük önem veriyoruz. Üniversiteler bilgi üretecek. Özgür üniversiteler ancak bilgi üretebilir. YÖK’ü kaldıracağız. Dünya sıralamasında bugün ilk 500’de üniversitemiz yok. Üniversiteler bilgi üretmezse katma değeri yüksek ürün üretemeyiz. Teknolojik ürün ihracatında 2020 verilerine göre Almanya 200 milyar dolar, Türkiye 4 milyar dolar.

3- Güçlü sosyal devlet. İnsan onurunu koruyan ve yücelten bir sistem. Şiddetli yoksullukla mücadelede, aile destekleri sigortası. Bu zaten yasalaşması gereken bir sigorta dalı. Asgari ücretin altında geliri olan ya da hiç geliri olmayan her aile onurlu bir yaşam sürebilecek.

4- Kamu yönetiminde liyakati sağladığımızda ve devlette israfı önlediğimizde dahi çok önemli adımlar atılmış olacak.

 

DESTEK GİDEREK ARTIYOR

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme vatandaşın desteği her geçen gün güçlü bir şekilde artığını kaydeden Muharrem Erkek, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kamuoyu yoklamalarında yüzde 65’e 35 çıkıyor. Vatandaş yaşayarak gördü bu sistemin sorunları, ekonomik krizi, siyasi krizi derinleştirdiğini, toplumsal barışı zedelediğini, adalette, eğitimde yani Türkiye’nin temel sorunlarında sürekli geriye gittiğimizi. Bütün kamuoyu araştırmalarında parlamenter sisteme destek her geçen gün yükseliyor. Vatandaş bugünkü ekonomik sistemin bu hale gelmesinin de sorumlusu görüyor. Güven veren bir sistem değil. Yatırımcı nasıl güvensin?”

BU METİN ESAS ALINACAK

Pazartesi günü sunum yapıldıktan sonra, imzalar atıldıktan sonra 6 siyasi parti yoluna nasıl devam edecek? Bunu da Muharrem Erkek şöyle anlattı:

“İlk seçimden sonra toplumsal uzlaşmayla yeni Anayasa hazırlanırken bu metin temel alınacak. Her partinin ekonomi masaları çok ciddi çalışıyor. Ekonomi, sosyal politikalar alanında çok ciddi çalışmaları var. Bunlar birleştirilecek. Yol haritası var. Her konuda tam bir uzlaşma var. Çünkü Türkiye’nin yeni bir siyasi kültüre, normalleşmeye, demokratikleşmeye ihtiyacı var. Altı Partinin bir araya gelmesi bu açıdan da çok değerli. En sağlam temel 28 Şubat’ta atılıyor. Her şeyin temeli bu olacak.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.